A home office sokunk számára vált mindennapossá, de legalábbis rendszeressé az idei évben, és bár egyre nagyobb gyakorlatunk van a munkavégzés ezen formájában, mégis érdemes tisztán látnunk, mekkora rugalmasságot jelenthet számunkra az otthoni iroda, jogunk van-e nemet mondani az otthoni munkavégzésre, és be kell-e kapcsolnunk a kameránkat, ha a főnökünk erre kér minket. Munkajogászt kérdeztünk arról, hogy milyen lehetőségeink és kötelezettségeink vannak az otthoni munkavégzés során. Dr. Goda Mark, ügyvéd és munkajogi szakjogász segít eligazodnunk a témában.
Profession: A tavaszi váratlan fordulathoz hasonlóan november 11-től ismét veszélyhelyzet lépett életbe, ami érinti a távmunkára vonatkozó szabályokat is. Mindenekelőtt tisztázzuk, mi is a különbség távmunka és otthoni munkavégzés között!
Dr. Goda Mark: Bár a távmunkát sokan az otthoni munkavégzés szinonimájaként használják, jogilag ez a két fogalom nem ugyanaz, tartalmukat tekintve viszont lehetnek azonosak. Távmunkáról akkor beszélünk, amikor a munkavállaló a munkáltató székhelyétől vagy telephelyétől elkülönült helyen rendszeresen folytat munkavégzést, mégpedig számítástechnikai eszközzel és eredményét elektronikusan továbbítja a munkáltatónak. Minderről a feleknek a munkaszerződésben kell megállapodniuk. A home office, vagyis az otthoni munkavégzés általában nem rendszeresen, hanem ad hoc jelleggel jelent a munkahelytől elkülönült munkavégzést, amelyről a távmunkával ellentétben nem szükséges írásban megállapodást kötni.
Profession: A munkáltató mikor rendelheti el, hogy otthonról dolgozzunk?
Dr. Goda Mark: A munkáltató egyoldalúan rendelheti el az otthoni munkavégzést, abban az esetben is, ha ez a lehetőség nem szerepel a munkaszerződésünkben. Fontos azonban tudnunk, hogy a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás időben nem lehet korlátlan, naptári évenként a 44 beosztás szerinti munkanapot nem haladhatja meg. Ha a munkaviszony évközben kezdődött vagy határozott időre jött létre és év közben szűnik meg, ez a szám arányosan csökken. Lényeges továbbá, hogy a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás várható tartamáról munkavállalóként mindig tájékoztatást kell kapnunk.
Profession: Mi történik olyan esetekben, amikor az aktuális körülményeink, családi helyzetünk nem teszi lehetővé, hogy otthonról lássuk el a feladatainkat?
Dr. Goda Mark: A munkáltatónk a méltányos mérlegelés követelményére tekintettel mindig köteles figyelembe venni az érdekeinket, számunkra az otthoni munkavégzés teljesítése aránytalan sérelmet nem okozhat. Előfordulhat ezért, hogy a munkáltató nem rendelheti el az otthoni munkavégzést egy olyan munkavállaló számára, aki például három gyermekével lakik egy 35 nm-es garzonlakásban és arra hivatkozik, hogy a családi körülményei, illetve a lakás adottsági miatt nem tudja kialakítani egyrészt a biztonságos munkavégzés feltételeit, valamint ilyen feltételek mellett a munkára sem tud fokuszálni.
A teljes interjút a profession.hu oldalán olvashatja el.